יום ראשון, 25 באוקטובר 2015

איך משתחררים מהעבר ?


איך להשתחרר מעבר קשה ?

רבים סוחבים עימם מטענים כבדים מהעבר, אשר על אף היותם לעיתים רחוקים עשרות שנים מן ההווה- חותמם עדיין מורגש בחיי האדם ובעולמו הפנימי מידי יום. לעיתים המטענים הם בצורת רגשות חרטה על דברים שעשה האדם עצמו, תחושות אכזבה על דברים שהיו, משקעים ישנים בין קרובים, אירועי חיים קשים מן העבר כמו אובדן או מחלה, פרידות מן העבר ואף טראומות. 

לעיתים, אנו סוחבים מטענים מהם אנו מרגישים אחריות להשתחרר, למשל שחרור משקעים מן העבר בין בני הזוג לטובת שלום המשפחה, שחרור מטענים הקשורים בהורים ובמשפחה הגרעינית. לרוב, מטענים אלו, הקשורים ליקרים לנו מכל- הם הקשים ביותר לשחרור.

על שלכאורה העבר איננו עוד, רבים ממעיטים בעוצמה שעשויה להיות לו על ההווה. רבים אינם יודעים עד כמה עברינו הוא שמכתיב לנו את ההווה, עד כמה העולם הפנימי שהתעצב בעבר שולט בחיינו כיום ועד כמה חשוב להשתחרר מהיתקעויות מן העבר כיוון והן לא מאפשרות לנו להתפתח בכל מאודנו בהווה. היתקעויות מן העבר עשויות לגרום לנו להסתובב במשך שנים רבות עם רגשות קשים, לאמץ דפוסי התנהגות שליליים, להחזיק בסטריאוטיפים חסרי אחיזה במציאות חיינו. מטענים שאנו סוחבים עימנו מהעבר עשויים לגרום לנו להתייחס אחרת לאנשים, להתקשות להאמין בהם, לבחור להתרחק מדברים רבים ולא לתת לעצמנו להגיע למימוש מלא וחיי אושר.


אז כיצד ניתן, על אף כוחו המשמעותי של העבר על חיינו, להניח לו, להשתחרר מהמטענים הישנים על מנת שלא יפריעו לנו בחיי ההווה?

לצערנו, אין לכך תשובה פשוטה. העבר מעצב  את אישיותנו ואת מסלול חיינו, הוא הופך במידה רבה לחלק בלתי נפרד מאיתנו ופועם בנו מבלי לעצור. לכן, במקרים רבים להשתחרר מן העבר אין פירושו להניח את העבר באמת מאחור, כי אם ללמוד לחיות לצד מטעני העבר, לשחרר את הרגשות הקשים שהם מעוררים באדם, לקבלם כחלק בלתי נפרד מהחיים והנחתם במקום המיועד להם- במקום בו אינם פוגעים באיכות חייו של האדם.

כשיש מטעני עבר עליהם יודע האדם להצביע, חשוב מאוד שיברר עם עצמו את המטענים, מדוע כה כואבים וכבדים, האם עדיין רלוונטיים, האם משהו השתנה מאז- באדם עצמו, ביקרים לו או בחיים עצמם. חשוב לזהות כיצד המטענים משפיעים על האדם בחיי היומיום שלו, האם מפריעים לו במערכות יחסים קרובות, בהתקדמות המקצועית, ומדוע כך הדבר.
לאחר הבירור, חשוב לבדוק מה ניתן לעשות בעניין, האם יש דפוסי התנהגות שניתן לשנות, האם יש עם מי לדבר על מנת להקל במשקעים, האם ניתן לבצע להם "תיקון" כלשהו. לעיתים, "תיקון" או התנסות מחודשת עשויה להוכיח לאדם שעברו אינו שולט בו כמו שחשב, מה שאכן יעזור לו להניח לעברו.
לשחרר את מטעני העבר זו משימה לא פשוטה, אשר במידה רבה אינה לגמרי אפשרית אך עם זאת- מאוד חשובה. לכן, במידת הצורך- יש מקום לפנות לייעוץ מקצועי. מטפלים מתחום בריאות הנפש מבינים את חשיבות העבר על חיי היומיום של האדם, ולכן עוסקים בו מידי יום. שיטות טיפול מגוונות יכולות לסייע לאדם להשתחרר ממטעני העבר, ומפתיע לגלות שרבות מהן כלל אינן כוללות נבירה מתמשכת בעבר עצמו. קיימים טיפולים מסוגים שונים המתמקדים בהווה, בעשייה עכשווית, ביצירת שינוי ממשי, מעשי ואקטיבי- מבלי חזרה לשורשים.
כל אדם יכול למצוא את המתודה הטיפולית המתאימה לו ביותר על מנת לשקם את חייו מהריסות העבר. על אף היות העבר חלק בלתי נפרד מאיתנו, ניתן לחיות לצידו, ללמוד ממנו ולגדול בעקבותיו, במקום לחיות בצילו ותחת איומו.

אין תגובות:

פרסום תגובה

טיפול בתסמונת התשישות הכרונית

תסמונת התשישות הכרונית: כתיבה:   איתן טמיר , פסיכותרפיסט (MA), ראש מכון טמיר ; טוויטר | פייסבוק | בלוג |  Quara עריכה אחרונה: 2...