יום ראשון, 5 ביולי 2015

אפרים ברכה התאבד

תת ניצב אפרים ברכה, נשוי ואב לארבעה ילדים, החוקר מספר 1 בישראל, שנחשב לחוד החנית של חקירות ההונאה במשטרת ישראל, שלח יד הבוקר בחייו. 
בינו לבין הרב פינטו הייתה מערכת יחסים של מנהיג רוחני ומונהג. מאז שהוגש נגד פינטו כתב אישום, התנהל נגד ברכה קמפיין פרסומי רב עוצמה, שהתרכז בעיקר בפייסבוק, בדף מיוחד שנקרא: "אפרים ברכה - הסיפור האמיתי"
נקודת הראות של פוסט זה מתמקדת בהשלכות של המדיה החברתית על התאבדות נוספת של שליח ציבור, Civil servant, שהתייאש מכוחה העצום של מדיית ההמונים הדיגיטלית. אפרים ברכה היה אדם צנוע שהתרחק מהתקשורת, מי שהכיר אותו ידע שהתשוקה לפרסום ממנו והלאה. מפקדיו מספרים עליו שתמיד עמד בחזית, ללא חת, מול עבריינים בכירים, גם כאשר ניסו להעביר אותו ואת משפחתו למגורים במקום אחר כדי לשמור על חייו. בפעם הקודמת שהתרחש שיימינג בפייסבוק שהוביל לטרגדיה, התאבד אריאל רוניס, רכז שב"כ לשעבר שהואשם ע"י לקוחה במשרד הפנים בגזענות. גם היא העלתה פוסט בפייסבוק, שתכליתו להעלות את חוויתה הקשה לכאורה במהלך פנייתה לקבלת שירות במשרד. יום לאחר מכן הנחיתי את צוותו של רוניס, שהתגלה כמנהיג אמיתי שאפשר לעובדיו תחושה של חום וקרבה שלא הכירו אף פעם. 

מעבר לתהליך החקירתי שנוהל מול ברכה, מדובר בחלקה החשוב של התקשורת בנפילת רוחו של ברכה. הוא הוצב על המוקד, נחבט, נסקל וגונה, כאחרון העבריינים, על אף שלא נמצאו נגדו ראיות ולא הוגש נגדו כתב אישום. ברכה נשבר מהלחצים התקשורתיים הכבדים והחליט לסיים עם הסאגה שנקלע אליה בשנתיים האחרונות.
למרות שהנסתר רב עדיין על הגלוי, ניתן לומר בוודאות שההשפעה העצומה של המדיה החברתית נוטה לפולריזציה, קוטביות והקצנה פסיכולוגית, שעלולה לערער יסודות נפשיים גם אצל האנשים החזקים ביותר, כל זאת עוד בטרם נמצאה ולו ראיה אחת נגדם. הלכה למעשה, אין במחקר עדויות על קשר בין כוחותיו הנפשיים של אדם לבין עמידותו בפני לחץ כל כך אינטנסיבי.  

ועוד נקודה למחשבה לשליחי הציבור היקרים שלנו: אם אתם מתקדמים יפה בחיים, עושים חיל בקריירה שלכם ורואים פירות לעמלכם, וותרו על התרועעות במחיצתם של מנהיגים רוחניים כאלה ואחרים. האמת המוחלטת אינה מוחזקת אצל אף אחד, ואת כל מה שהשגתם עד היום השגתם בכפות ידיכם. אם יש לכם צורך בהתחברות רוחנית זה נפלא:  לכו עם המשפחה לבית הכנסת, הצטרפו לקהילה, תרמו והשתייכו אליה. עזבו את הרבנים הכריזמטיים ורבי הכוחות, כי מאחורי כל זקן ומתחת לכל כיפה עומד אדם כמו כל אלד מאיתנו - עם מאוויים, חולשות, פנטזיות ותשוקות. פשוט תאמינו בעצמכם, זה מספיק. 

החברה הישראלית עומדת מול קושי אמיתי שדורש התערבות ומניעה לפני המקרה הבא. 

איתן טמיר, פסיכולוג ומנחה קבוצות Google


אפרים ברכה
5/5 stars
הייתי והכרתי פסיכולוגים בחיי.
את הטיפול המסור שקיבלתי כאן חשוב לי לציין ולספר גם לאחרים.


משטרת ישראל
ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה)
ברכה גדל בשכונת רמת עמידר שברמת גן. ב-1987 הצטרף ליחידה המרכזית של מחוז תל אביב, בה שירת כמפקד מחלק תפקידים מיוחדים ומפקד מחלק תשאול. במסגרת תפקידו ביחידה המרכזית עמד בראש צוות החקירה של רצח יצחק רבין, כמו כן עמד בראש צוות החקירה שעקב אחר המאבק בין כנופיית רמת עמידר, בראשות העבריינים רוני ויוסי הררי, לכנופיית פרדס כץ בראשות יצחק (חישי) חדיף ואת רצח יחזקאל אסלן. כחוקר התמחה ברכה בהפיכתם של חשודים לעדי מדינה. בתפקידיו הבאים שירת כסגן ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, מפקד זרוע חקירות ביחידה לחקירות בינלאומיות וראש חטיבת חקירות באגף חקירות ומודיעין. חקירות בולטות עליהם היה ממונה במהלך הקריירה שלו היו של השרים גונן שגב ואברהם הירשזון ושל הרב מרדכי אלון. ב-5 ביולי 2015 התאבד ברכה בירייה במכוניתו בפאתי עיר מגוריו, מודיעין.‏[7] היה נשוי ואב לארבעה.‏[8]
מודיעין
ISRAEL

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

איך להתמודד עם בריונות ברשת?

כיצד להתמודד עם בריונות ברשת? במאה ה-21 בריונות אינה מוגבלת יותר לכיתה וחצר בית הספר. בריונות רשת יכולה להתרחש בכל מקום וזמן ...