יום ראשון, 18 בדצמבר 2016

מבחן רורשאך

איך עובד מבחן רורשאך?


אפרת גינס פיינסר, פסיכולוגית קלינית מדריכה

מבחן כתמי הדיו של רורשאך הוא מבחן אישיות השלכתי הכולל 10 כרטיסים של כתמי דיו (חמישה מהם בשחור לבן וחמישה כוללים צבע). המבחן פורסם בשנת 1921 ע"י הרמן רורשאך, פסיכואנליטיקאי ופסיכיאטר שוויצרי, אשר פיתח את הכלי האבחוני בהשראת התאוריה הפסיכואנליטית של פרויד. בתחילת דרכו הוא בדק את תגובותיהם של חולי סכיזופרניה לכתמי הדיו, בהשוואה לתגובות של אנשים שאינם מאובחנים כחולי נפש. הוא גילה שיש שוני משמעותי בדפוס התגובות בין שתי קבוצות אלו. רורשאך ניתח וציינן את התגובות לכתם הדיו לא על בסיס התוכן שלהם, אלא על בסיס מאפיינים אחרים של התגובה, כגון מיקום, התייחסות לצבע, לצורה וכד'.  במהלך המאה ה-20 מבחן הרורשאך הפך למבחן הפסיכולוגי הנפוץ ביותר. אך למרות הפופולאריות הרבה שלו בקרב קלינאים הוא זכה לביקורות רבות והיה שנוי במחלוקת.הרורשאך במובנו הבסיסי ביותר , הוא משימה של קבלת החלטות, המספקת תמונה של הפסיכולוגיה של האדם אשר מבצע אותו ורמה מסויימת של הבנה של התנהגותו של האדם בעבר ובעתיד. דמיון ויצירתיות אינם מרכיבים הכרחיים במשימת הפקת התגובות, למרות שאין ספק  כי השימוש בדמיון עשוי להעשיר את התגובה.

בעבר היו מספר מערכות שונות לציינון הרורשאך, דבר שיצר חוסר אחידות וחוסר מהימנות בפרשנות של תוצאות המבחן. אקסנר, בעקבות מחקר השוואתי מקיף שערך בשנות ה-70,  לקח על עצמו ליצור מערכת ציינון כוללנית ומקיפה אשר בעת הזו היא הנפוצה ביותר בשימוש.


כאשר מעבירים לנבדק את מבחן הרורשאך מציגים לו כרטיס שעליו מופיע כתם דיו ומבקשים ממנו לומר "מה זה יכול להיות?" התגובה של הנבדק נרשמת כלשונה ומצוייננת בשלב מאוחר יותר ע"י המאבחן. במידה והנבדק מגיב לקווי המתאר של הכתם (לצורה), אקסנר מניח שמתרחשת מעט מאוד השלכה, אולם במידה והאדם מוסיף/מעשיר את תגובתו בעוד מאפיינים, ניתן להניח שמתרחש תהליך השלכתי, שבו האדם מספר למאבחן משהו על עצמו או על חייו, מאחר והוא הולך מעבר למאפיינים של הכתם עצמו.


לאחר שהאדם סיים לתת תגובות לכל אחד מעשרת הכרטיסים של הרורשאך, המאבחן יראה לו שוב את כל הכרטיסים, יקריא לו את תגובותיו ויבקש ממנו לעזור לו לראות מה הוא ראה וכיצד ואיפה בכתם הוא ראה את מה שראה בתגובתו המקורית. זאת על מנת שהבודק יוכל להבין ולקבל פירוט מדוייק של התגובות ובהמשך לציינן את התגובות באופן מדוייק ככל האפשר.


ציינון מבחן הרורשאך הוא מורכב ודורש הכשרה נרחבת ונסיון בהעברת המבחן, רק פסיכולוגים מיומנים ומוסמכים יכולים לפרש את תוצאות המבחן. לכן לכל מבחן "כתמי דיו" כללי, שניתן למצוא באינטרנט או שמועבר על ידי איש מקצוע אחר אשר אינו פסיכולוג, יש משמעות ותוקף מעטים.


שיטת הציינון של אקסנר מתייחסת לכל אספקט בתגובה, החל מהמיקום שלה, התוכן של התגובה, השימוש בצבע הכרומטי או שימוש בצבע הא-כרומטי (שחור, אפור, לבן ), האם יש תנועה בתגובה, השתקפות, ועוד... מה מידת הפופולאריות של התגובה, עד כמה היא תואמת למאפייני הכתם, עד כמה התגובה מורכבת.


ברגע שציינון התגובות הסתיים, ניגשים לפרש את הממצאים, הפרשנות אינה מתבססת על תגובה יחידה, אלא על אינטגרציה של הממצאים מכל התגובות שנתן הנבדק. המאבחן יבדוק קודם כל שהמבחן תקף, בהמשך הוא יבחן את הטולרנטיות/עמידות של הנבדק למצבי דחק, מה המשאבים הפסיכולוגים הזמינים לנבדק להתמודדות וזאת ביחס למידת הלחצים שמופעלים עליו באותו זמן.


בהמשך המאבחן יבדוק את התפקוד הקוגניטיבי של האדם, את רמת הדיוק התפיסתי שלו, את הגמישות המחשבתית שלו וכמו כן עד כמה הוא יכול לווסת ולשלוט בביטויי הרגש שלו, מה רמת השאפתנות של האדם, התפיסה העצמית שלו ומה מידת העניין שלו ביחסים עם הזולת. ישנם גם מדדים/סולמות נוספים אשר מטרתם להעריך חשיבה אובדנית, דיכאון, סכיזופרניה ועוד.  


הרורשאך אינו כלי המספק תובנה מאגית לנפש האדם. הוא כלי אבחוני השלכתי, מבוסס מחקרית, המספק תמונה מקיפה על עולמו הפנימי של האדם, על המניעים החבויים, על הסוגיות שמעסיקות את האדם ומפעילות אותו ועוד, וכל זאת על סמך תגובתו לעשרה כתמי דיו, שמוצגים בפניו. דרך התגובה שלו לכרטיסים, אנו למעשה יכולים לעקוף את השליטה המודעת ולקבל מהאדם עוד אינפורמציה משמעותית אודות עצמו.

Google


רורשאך


Rated 5/5 based on
1 reviews
יגאל אלון 157
תל אביב, ישראל
6745445
Phone: 972-3-6031552


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

טיפול ממוקד-חמלה (CFT) - סדנה של גבו וייס

טיפול מבוסס-חמלה (CFT) שמעו סיפור על חמלה: אשה אחת סבלה מהשמנת-יתר קלה.  יום אחד היא מחליקה במדרגות, נחבלת בפדחת וחוטפת זעזוע מוח.  ...