יום ראשון, 16 באוקטובר 2016

המודל הביופסיכוסוציאלי | Biopsychosocial model

מהו המודל הביופסיכוסוציאלי ?
המודל הביופסיכוסוציאלי, אשר פיתח הפסיכיאטר ג'ורג' אנג'ל בשנות ה-80, הוא מודל המציע הסבר לשילוב גורמים המשפיעים על מצבו הבריאותי והנפשי של האדם.
הן בעולם הרפואה והן בעולם הטיפול הנפשי, נהוג היה לחשוב במשך שנים רבות כי חולי גופני קשור לגורמים פיזיולוגיים וביולוגיים בלבד, ואילו חולי נפשי קשור לגורמים נפשיים בלבד. המודל הביופסיכוסוציאלי מציע אינטגרציה בין מספר תחומים, מתוך הבנה שמרבית המקרים, מדובר בשילוב של גורמים היוצרים את מצבו הבריאותי והנפשי של האדם, וההתייחסות לגורם אחד מתוכם מפספסת את יחסי הגומלין שבין הגורמים השונים, אשר שילובם הוא האחראי העיקרי למצבו.
כפי שניתן להבין משמו, המודל גורס כי גורמים ביולוגיים, פסיכולוגיים וסוציאליים הם הכוחות הפועלים על האדם, משפיעים על בריאותו הגופנית, הנפשית ועל איכות חייו. על פי המודל, כאשר אנו מנסים לבחון את המקורות למכאוביו הנפשיים של האדם, לא די להתעמק בנפשו. יש לבחון את הסביבה בה חי בעבר ובהווה, וכן גורמים מתערבים ביולוגיים או בריאותיים אחרים. המודל מושתת על ראייה הוליסטית, של האדם כגדול מסך חלקיו. לא די בהתבוננות צרה על התלונה הספציפית עימה מגיע המטופל לטיפול, יש להתבונן על מכלול חייו בראייה רחבה יותר. כאמור, לרוב, יחסי גומלין בין הגורמים השונים אליהם מתייחס המודל יוצרים יחד, ולא לחוד, מצב נתון.
הגורם הביולוגי במודל אינו מתייחס רק לביולוגיה, כי אם לתפקוד הגופני באופן כללי. על פי המודל, חלק אינטגרלי מהטיפול הוא הערכת איכות התפקוד של מערכות הגוף השונות, וכן גורמים ביולוגיים או גנטיים שיכולים להשפיע על קיומה או על היווצרותה של הפרעה או קושי נפשי אחר. הגורם הפסיכולוגי במודל למעשה מתייחס לכל עולם הנפש של האדם ולהשפעתו על התנהגותו. בפרט, כולל הרכיב הפסיכולוגי את כל המרכיבים הרגשיים, הקוגניטיביים וההתנהגותיים: מה מרגיש האדם, כיצד מפרש את מחשבותיו, את מצבו וכיצד מתנהג בשל כך. לבסוף, המרכיב הסוציאלי הוא למעשה המרכיב החברתי- סביבתי. מרכיב זה הוא רחב מאוד, תחומים שונים בתוכו עשויים להיות רלוונטיים במצבים שונים. מגוון התחומים אותם כולל נעים בין תנאי הסביבה הפיזית (האם האדם חי במדינה קרה, האם יש לו מיטה חמה לישון בה, האם חסרים לו אביזרים הכרחיים למחייתו), המצב הכלכלי ועד למצבו החברתי של האדם, כמות ואיכות מעגליו החברתיים, מערכות תמיכה שברשותו, ועוד.
בעולם הפסיכולוגיה, נראה כי מודל שכזה קל הרבה יותר לעיכול. קל לנו יותר לראות כיצד סביבתנו משפיעה על מצבנו הנפשי, כיצד מצבנו הנפשי משפיע על סביבתנו, וכן כיצד גורמים ביולוגיים מתקשרים למערכת הכוחות הזו. עם זאת, החלק האינטואיטיבי פחות במודל הוא משמעותו בעולם הרפואה. אנו מתקשים לתאר לעצמנו כיצד מצב גופני מושפע ממצב חברתי או נפשי המאפיין אותנו. עם זאת, גם בעולם הרפואה השכלתני, כיום כבר נהוג להתייחס בכובד ראש להשפעות הנפש והסביבה על הגוף. מחקרים אין ספור מוכיחים כי למצב נפשי השפעה על המערכת החיסונית ועל המצב הבריאותי. ובאופן ישיר יותר, למצב הנפשי יכול להיות קשר לכושר פיזי, השמנה, הזנחה עצמית ורבים נוספים.
כיום, מרבית המחלקות הקיימות לבריאות הנפש ומרבית ממרכזי הגמילה עובדים ברוח המודל הפסיכוביוסוציאלי. לצד הטיפול הנפשי המובן מאליו, מקבלים המטופלים טיפולים רפואיים להם זקוקים, תמיכה תרופתית ועוד. בנוסף, כיום כל טיפול כולל גם את הפן הסוציאלי, של שיקום וחיזוק מערכות יחסים, יצירת קשרים חברתיים חדשים, שיקום תעסוקתי וכיוצא באלה. טיפול הוליסטי שכזה, המטפל באדם באופן מקיף יותר, מאפשר לו לסיים את הטיפול בנקודה יציבה הרבה יותר מאשר היה בהיעדר התייחסות לאחד הגורמים הרלוונטיים.
המודל הפסיכוביוסוציאלי הוא אחד המודלים המשפיעים בעולם הרפואה והפסיכולוגיה. ניתן לראות את עקרונותיו בטיפולים נפשיים רבים, ברפואת המשפחה (וכן בתחומי רפואה נוספים), בשיטות טיפול אלטרנטיביות, ועוד.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

קליניקה להשכרה בתל אביב - ״החממה הקלינית״ של מכון טמיר

בפרויקט החממה הקלינית של מכון טמיר תוכלו לקבל קליניקה להשכרה בתל אביב , בתנאים מצוינים, מחיר שפוי, חניה וכל התשתית הנדרשת, לצד השתייכות לק...