יום שבת, 26 בספטמבר 2015

על שקרנים פתולוגיים | REDIRECT 301שקרנות כפייתית - טיפול בשקרנים פתולוגיים

ֿ
במבחני אמינות, כמו גם במבחני אישיות שונים, נשאלת לעיתים השאלה "האם שיקרת פעם?". אדם שעונה "לא" נחשב כשקרן. במלים אחרות, כולנו אמורים להכיר בזה שלא תמיד דיברנו אמת וששקרים הם חלק בלתי נפרד מהיותנו אנושיים. יש כאלה שמתפייסים עם עצמם דרך "שקרים לבנים", יש מי שמרשה לעצמו מדי פעם לא לומר אמת ויש מי שמשקר רק במצבים הכרחיים. 

אבל שקרנות כפייתית, המוכרת גם כשקרנות פתולוגית, הינה הפרעה נפשית של ממש, הגורמת לאדם לשקר ללא הפסקה. השקר הופך להיות דרך חייו של האדם, מנהג קבוע, ולרוב ללא סיבה ממשית לשקר. כלומר, האדם אינו מפחד לפגוע, להיפגע, או כל סיבה אחרת אשר עשויה לגרום לאנשים לשקר. במרבית המקרים, השקרנות הפתולוגית מעידה על הפרעה נפשית עמוקה יותר ממנה סובל האדם.


שקרן פתולוגי
העיניים לא משקרות
שקרנות פתולוגית היא צורך כפייתי לשקר, המתחיל לרוב כבר בגילאי הילדות והופך להיות התשובה לכל שאלה שנשאל האדם, ואחד מהרגליו הבסיסיים. 

איך לזהות אדם שמשקר ?

 • השקרן הפתולוגי אינו חושב על מחיר השקר, על האם יפגע בעצמו ובאחר. לא משנה לו מה אמת ומה שקר, או ההשלכות לכך. זאת, לא מתוך רוע, כי אם מתוך חוסר שליטה ודחף כפייתי לשקר.
 • השקרן הפתולוגי משקר לגבי דברים משמעותיים וזניחים כאחד, השקר הוא דרך חייו ולרוב אינו מתבטא בתחום ספציפי אחד. כלומר, האדם יכול לשקר לגבי שאלות פשוטות ותמימות כדוגמת מה אכל לארוחת הבוקר, וגם לגבי שאלות משמעותיות מאוד, כמו למשל האם יש לו הורים ומשפחה והאם זקוק לעזרה.
 • השקרן הפתולוגי עשוי להאמין בכל ליבו לשקרים שמספר, ואינו בהכרח מחובר למציאות האובייקטיבית.
 • לאדם אין סיבה נראית לעין לשקר, והוא גם אינו יודע לדווח על סיבה כזו.
 • שפת גוף: שקרנים נוטים להסמיק בזמן אי אמירת אמת
 • לפעמים השקרן אינו אדם מניפולטיבי ואינו יודע לדווח על מניעים מניפולטיביים, הדבר מעיד על כך שהשקר הוא הרגל עבורו ולא נועד להשגת מטרה כלשהי.
 • השקרן אינו מצליח לשמור על עקביות בסיפורו.
 • לעיתים, השקרן הפתולוגי מאוד מעוניין בתשומת לב ומספר שקרים באופן אקטיבי לכל מי שמוכן לשמוע.
 • לעיתים, השקרנות הפתולוגית מופיעה יחד עם בעיה נפשית אחרת אותה הוא מעוניין להסתיר, כגון התמכרות לסמים, לאלכוהול, להימורים, או הפרעות אכילה.
 • לרוב, כשייתפס בשקר- השקרן הפתולוגי יודה ששיקר ויספר את האמת.
חשוב להבהיר שהשקרנות הכפייתית, על אף שאולי נשמעת קושי נקודתי יחסית, הינה הפרעה נפשית קשה ביותר, הפוגעת בכל תחומי החיים. השקרן הכפייתי אינו יכול לעבוד, אינו יכול לשמור על מערכות יחסים תקינות ובוודאי שאינו יכול ליצור מערכות יחסים חדשות. לעיתים, קרוביו של האדם אינם מבינים ואינם מקבלים את ההפרעה ממנה סובל ומפנים לו עורף, השקרים שלו פוגעים בהם, למרות שלא הייתה לו כל כוונה לכך. לכן, השקרנות הפתולוגית מייצרת מצוקה ממשית הדורשת התערבות טיפולית מקצועית.

כתבה: יעל טל

איך מטפלים בשקרנות כפייתית?

בדומה לכל בעיה נפשית, השלב הראשון בטיפול הוא הכרה בבעיה. מרגע שהאדם מכיר בבעייתו- הוא עשה צעד משמעותי אל עבר הריפוי. לאחר מכן, איש המקצוע צריך להבין מה יצר את הבעיה, והאם היא מלווה במצוקה רגשית נוספת או הפרעות רגשיות נוספות. כאמור, שקרנות כפייתית קשורה לעיתים להפרעות אישיות שונות, בעיקר לאישיות אנטי סוציאלית, להתמכרויות ולהפרעות אכילה. כאשר הבעיות מהן סובל האדם ברורות, מאובחנות ומוגדרות, קל יותר להחליט על מערך הטיפול המתאים: סוג הפסיכותרפיה וטיפול תרופתי פסיכיאטרי במידת הצורך.

הטיפול בשקרנות כפייתית יכול להיות פרטני אך גם קבוצתי. האדם לעיתים מובך מאוד מההפרעה שהתגלתה, עליה לא הייתה לו שליטה בשום מידה, ומפגש עם אחרים אשר סובלים מהפרעה דומה יקל על תחושת המבוכה והבושה הקשים שחש, ויסייע לאדם לפתוח את ליבו ונפשו לריפוי. 

מארק טווין הגאון אמר פעם שמי שדובר אמת אינו צריך להשקיע בזכירת הדברים שאמר. כשניתחתי בבלוג מיוחד את העונה האחרונה של הישרדות, כתבתי:

"הזכרון של חברינו בהישרדות, אוהו, כמה שהוא סלקטיבי ודורש זכירה. אילו היינו מונים את הסתירות הפנימיות שעלו במהלך פרקי העונה, היינו מגיעים לגיבוש של דמויות מניפולטיביות למדי. צריך לזכור שהיאחזות של אנשים בצדק ואמת משקפת לא אחת סיבות הרבה יותר עמוקות. המרדף הצדקני בעקבות אמת וצדק עלול לשמש רציונליזציה (עמידה למדי) בפני תוקפנות, קינאה וצרות עין.
טילטיל, למשל, בכל פעם שהוא מבטא את דבר השבט דרך נפשו המיוסרת והמעונה, משלב בטקסט את אשתו והילדים כארגומנטים לחיזוק עמדתו. טילטיל אינו רמאי, אבל האם הוא אינו משקר? האם המחוות של "הערס", אלה שעולות מדי פעם בשילוב מודגש "חית" ו"עין" גרוניות, הן אמיתיות? האם כאשר הוא מתקומם על ההתייחסות כלפיו כטיפש, לעומת המצבים בהם הוא מאמץ בתבונה חזות של טיפש, אינה אסטרטגיה שקרית? אבל נעזוב את טילטיל, האם חברות ההפקה של תכניות הריאליטי דוברות אמת כאשר הן מציתות את תקוות המשתתפים לחוויה מתקנת של הפגיעות הנרקיסיסטיות שלהם?"


"זה לא מוזר שאני אוהב שאנשים ירמו אותי כדי לצחוק על חשבון
אלה שחושבים שאני לא יודע שהם מרמים אותי?"
- ג'ובראן חליל ג'ובראן

אנשים, קבוצות וארגונים משקרים בכל מיני דרכים. לא רק בתוכן. שקרים שמתבטאים במילים הם הכי פשוטים, ולדעתי אף נסלחים וגלויים יותר לעומת שקרים שהמשקר אינו ער להם (ולכן משקר גם לעצמו). אלה, השקרים הלא מודעים, מכאיבים הרבה יותר, פוגעניים הרבה יותר: שקרים של בן זוג שאהבתו דעכה אך מתקשה לקבל החלטה לוותר על ה"נכס" ולשחרר לחופשי את בת זוגו, שקרים ראשוניים של מערכת או ארגון שלוקים במוסר כפול, שקרים של מורים, מחנכים מטפלים, who do'nt practice what they preach, שקרים של חיצוניות לעומת פנימיות, שמוליכים אנשים לתהליכים של שנאה והרס עצמיים. יש עוד המון. לכן ניתן לומר שכולנו קצת שקרנים. 
וילפרד ביון (Bion), פסיכולוג קליני שנאבק יחד עם המטופלים שלו על חיפוש האמת הפנימית שלהם, דיבר על הצורך העמוק של הנפש ב'אמת', צורך כל כך חשוב, שביון השווה אותו לצרכי הגוף במזון ובשתייה. 


נסיים בחיוך, בשקרים של אנשים שאוהבים, שמשקרים לעצמם ולעיתים לבני
זוגם. יצא מזה שיר מדהים שכתבה תרצה אתר, בביצוע של יהודית
רביץ:12 תגובות:

 1. אינכם חושבים ששקרנות פתולוגית יכולה לבוא משקר קטן שבא מהילדות ויכולה להווצר התמכרות מסויימת עד לאי יכולת להפסיק לשקר ?

  השבמחק
 2. הי גיל, תודה על התגובה ועל השאלה. כל מה שכתבת נכון ואפשרי, רק שהבעיה אינה מתחילה בדרך כלל בשקר אחד קטן, אלא בתהליך מתמשך שבו הילד לומד את היתרונות וההקלה שמספקים שקרים מול האתגרים ההתפתחותיים שלו. מצד אחד, כל ילד מגלה כמה החיים יכולים להיות פשוטים כשהוא מקשר. מצד שני, הסופר אגו (המצפון שמיוצג ומופנם על ידי הסביבה) עוזר לו להבין ששקרים אינם ראויים להתנהלותו המוסרית כ'ילד טוב'. יש כאן מאבק פנימי, קונפליקט, שלרוב נפתר ע"י קבלת אילוצי הסביבה

  השבמחק
 3. מה הטיפול התרופתי לשקרנים הללו?

  השבמחק
  תשובות
  1. אין טיפול תרופתי ספציפי לשקרנות פתולוגית, אבל בטיפול פסיכולוגי ניתן להגיע לתוצאות לא רעות, בהנחה שקיימת מוטיבציה ונכונות להשקיע בשינוי אישי

   מחק
 4. יש לי שאלה אני משקרת שקרים קטנים רק שזה כיסוי הוא הכרחי וחוץ מזה השאלה שלי היא שלפעמים אני מסמיקה גם שאני אומרת את האמת ומרגישה שהאדם שלפניי חושב שאני שקרנית

  השבמחק
 5. נשמע שאת אדם ישר ושלגוף שלך לא נוח, אפילו עם שקרים קטנים.

  השבמחק
 6. איך אפשר לפנות לטיפול?

  השבמחק
 7. הי סליחה על האיחור...
  ניתן להתקשר אלינו או לפנות דרך האתר של מכון טמיר בגוגל

  השבמחק
 8. היי הבנתי שמאושפזים שקרנים פותולוגים.
  האם זה נכון?

  השבמחק
 9. האם יש טיפול קבטצתי שיכול להתאים?

  השבמחק
  תשובות
  1. הי, לא ממש. נדרשת המון מוטיבציה לשם כך. לצערנו מרבית השקרנים הכפייתיים נפגשים בקבוצות, אולם ההקשר הוא מנדטורי (למשל, בשירות מבחן למבוגרים)

   מחק

טיפול ממוקד-חמלה (CFT) - REDIRECT 301

טיפול מבוסס-חמלה (CFT) שמעו סיפור על חמלה: אשה אחת סבלה מהשמנת-יתר קלה.  יום אחד היא מחליקה במדרגות, נחבלת בפדחת וחוטפת זע...