יום שישי, 8 באוגוסט 2014

הפסיכולוגיה של חאלד משעל וביבי נתניהו: איך יוצאים מזה?

שישי בערב, המאבק נמשך לאחר שהפסקת האש לא הוארכה. אני צופה ברכבת הפוליטיקאים והפרשנים ותוהה. מה לעזאזל קורה פה? יכול להיות שמשעל וביבי צריכים טיפול פסיכולוגי?

אתחיל: נפרדת פעם רע? רבת עם שכן או בעל דירה? תבעת מישהו בבית משפט לתביעות קטנות? התגרשת? אני בטוח שהתנסית במצב המנטלי של קונפליקט חריף. במצב כזה, אתה תופס צד ומתמקם מול צד שני, שתופס צד ומתמקם מולך. בין שני הצדדים נוצרת מובחנות ברורה, מתפתח חשד ועוינות ארסיים, תוקפנות ולעתים שנאה. הצד השני הופך לקבוצה, ללא אינדיבידואליות שמחייבת התייחסות אישית, הצד השני הופך ל'הם". למתבונן מן הצד, המצב לא נראה רציונלי במיוחד. אם יש מוצר שעליו נאבקים ומתחרים שני הצדדים, הרי הוא כניעת האחר. יש בנו דחף עמוק, אנושי ואימפולסיבי, לראות את האויב שלנו מובס, מושפל, מתחרט ואולי אפילו מחפש את מחילתנו. שם, אחרי שהובס, אנחנו מוכנים אפילו לסלוח לאויב שלנו. אנחנו רוצים שהצד השני יבין ויפנים איזו 'אמת' שהוא ממאן לקבל.

בדיוק שם אנחנו נמצאים הערב. מביך לחשוב על זה ככה, ויותר מכך כואב, כי אנשים משני הצדדים משלמים מחירים בלתי הפיכים. אבל האמת היא ששם אנחנו נמצאים. אנחנו והחמאס מתנהלים כמו זוג שנפרד ונאבק על אחרון הפריטים המחולקים. 'ניצחון תודעתי', זה מה שרוצים הצדדים בסיטואציה שלנו.  
אז אני שואל: האם יש למישהו באמת ספק שצה"ל חזק יותר מחמאס? האם יש למישהו ספק שחמאס ייאבק עד הפגז האחרון כדי לספר לעצמו שהשיג משהו? האם יש סיכוי שנתעלה על עצמנו ונוכל ללכת מעבר לכבוד ולצרכי האגו של שני הצדדים? האם יש סיכוי שניזום מענה הגיוני שיוודא ביטחון מוחץ ולא ניצחון? הרי יש לנו פה אסקלציה של עלבון הדדי מתמשך. בשפה הטיפולית אנחנו קוראים לזה 'מירורינג ממאיר': אתה מזהה בצד השני את החלקים שאתה הכי שונא בעצמך ונאבק בו בתהליך שמביא להתדרדרות הדדית.  אז אבי דיכטר, עם ה"ע" של ה"עזה", רוני דניאל שנשמע כמו חייל מורעל וכמובן הפוליטיקאים שמדברים גבוהות: תביאו פסיכולוג טוב שיסביר לכם מה זו דינמיקה של מאבק בין קבוצות, מה זו תחרות על קרבנות ואיך עושים דיאלוג בזמן שהיצרים בוערים. יש לי המלצות לכמה מומחים רלוונטיים.
אז מה אתם מציעים? רשמו תגובות למטה, אפשר גם בעילום שם.
איתן 

  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

קליניקה להשכרה בתל אביב - ״החממה הקלינית״ של מכון טמיר

בפרויקט החממה הקלינית של מכון טמיר תוכלו לקבל קליניקה להשכרה בתל אביב , בתנאים מצוינים, מחיר שפוי, חניה וכל התשתית הנדרשת, לצד השתייכות לק...