יום חמישי, 3 ביולי 2014

הפסיכולוגיה של הנקמה - עין תחת עין ושן תחת שן

הפסיכולוגיה של הנקמה - עין תחת עין, שן תחת שן.  תחשבו על זה ותגיבו בכנות: יש אדם שאתם מפנטזים לנקום בו? קרה שראיתם בדמיונכם איך תתבצע הנקמה? או אולי יותר מכך, יצא לכם לממש בחייכם משאלת נקמה כלפי אובייקט שפגע בכם? יש מצב שאתם מתכננים לנקום במישהו ומחזיקים בפנים את המשאלה ותכנונה לפרטים?
זה אנושי בלבד. נקמה מתעוררת מתוך משאלה עמוקה לתיקון, תקווה להוציא לאור של צדק רגשי בעקבות התנהלות לא צודקת של אדם או ישות אחרים.


מרטין לותר קינג אמר פעם שמתוך מאבק שיש בו צרכי נקמה, כזה שמעלה את הנוסחה הקדומה של עין תחת עין, נותרים שני צדדים עיוורים. יתרה מכך, מחקרים עדכניים בפסיכולוגיה חברתית מלמדים על תוצאה פרדוקסלית שנובעת ממימוש הנקמה: נבדקים הראו שבמקום לחוש קתרזיס, הקלה רגשית חזקה ומשחררת, חווים הנוקמים שמימשו את ניקמתם סבל, לחץ וכאב נפשי נוספים.
בקליניקה פגשתי לא אחת מטופלים ששיתפו אותי במשאלות הנקם שלהם. יכולתי להזדהות עם המשאלה ברוב המקרים, כי יש בה גם תקווה לעתיד שוויוני יותר. אבל תמיד ניסיתי לבחון יחד עם המטופלים את ההשלכות של הוצאת מעשה הנקמה מן הכוח אל הפועל. משאלת נקמה מתבטאת לא רק בפגיעה באחרים באופן ישיר, אלא גם בפגיעה בעצמי ובכך להביא לפגיעה באחרים המשמעותיים שיצטרכו להתמודד עם האובדן או הפגיעה. מטופל סיפר לי פעם שבנו סובל מהצקות בכיתה, על ידי ילד אחר, בכיתה ה. המטופל התגנב ביום שישי אחד, לקראת סיום הלימודים, ארב לרגע המתאים וגנב את תיקו של הילד המציק. מבחינתו נעשה צדק.
הפעם הראשונה שאני זוכר את עצמי מפתח משאלת נקם הייתה בכיתה ג'. המורה חנה, אישה קשה, הענישה אותי ועוד שני חברים על כך שלא הכנו שיעורי בית. אני זוכר שחשתי מושפל, גם כי היא צעקה עלי וגם כי הייתה סיבה מוצדקת לכך שלא עמדתי במטלה. משאלת הנקמה שפיתחתי הייתה להגישה קרה מאוד: לגדול קודם, ללמוד הוראה, לחפש את הנכד או הנכדה של חנה, להשתלב כמורה בבית הספר שילמדו בו ולפגוע בהם רגשית. זה הלך איתי בראש המון זמן.
הלוואי שהנער ממזרח ירושלים לא נרצח על ידי ישראלים תאבי נקם. לו יהי. הוא הרי ילד, כמו הילדים שלנו שהלכו לאבדון ונקברו על ידי מדינה שלמה וכאובה. גם הנער הירושלמי שנרצח, נראה מחויך, מתחבר לדת שלו, בטח היה עסוק בסוגיות של בני נוער. בטוח לא אשם בשום דבר פוליטי.  ובכל מקרה, אם נלך מעבר לזעם שמעורר הקונפליקט המדמם שלנו, זה לא באמת משנה מדוע הוא נרצח, זה פשוט כואב שהוא נרצח, לא פחות ממה שכואב על רצח ילדינו.


תגובה 1:

קליניקה להשכרה בתל אביב - ״החממה הקלינית״ של מכון טמיר

בפרויקט החממה הקלינית של מכון טמיר תוכלו לקבל קליניקה להשכרה בתל אביב , בתנאים מצוינים, מחיר שפוי, חניה וכל התשתית הנדרשת, לצד השתייכות לק...